Slavnostní společenské události: Jak číst zkratky na pozvánkách? - Blog

Slavnostní společenské události: Jak číst zkratky na pozvánkách?

Držíte v ruce dopis, ve kterém stojí “R.S.V.P. / Regrets only. Black tie. s.t.” a přemýšlíte, jestli vám pisatel vyhrožuje, nebo se vám snaží předat státní tajemství? Nebojte. Zve vás jen na slavnostní společenskou událost a sděluje vám, kdy máte přijít a co si vzít na sebe.

 

Pozvánku si nejdříve pořádně prostudujte, ať víte, co vás čeká. Co si máte vzít na sebe, jaký program bude společenská událost mít, v  kolik hodin se sluší dorazit a zda s sebou můžete mít doprovod. Všechny podrobnosti o chystané akci z pozvánky vyčtete. Ta také může obsahovat různé zkratky, které napovídají, jak se na událost připravit. Podívejme se na některé z nich.

 

Zkratky v pozvánkách

R.S.V.P. neboli repondez s´il vous plaît

Tato zkratka na pozvánce nás vybízí k tomu, abychom se ozvali hostiteli a potvrdili svou účast, nebo se omluvili. Doslovný překlad je “račte laskavě odpovědět” a s odpovědí bychom neměli otálet. Čím později hostiteli odpovíme, tím méně času mu dáváme na přípravu či na sehnání náhrady, pokud se nemůžeme dostavit.

Synonymem této zkratky může být i RLO, doprovázené dodatkem Regrets only. V takovém případě se ozýváme hostiteli jen v případě, že se bohužel dostavit nemůžeme.

 

p.m.

Svou účast jste potvrdili, přesto vám dva týdny před akcí přišel vzkaz další, tentokrát označený zkratkou p.m.? Žádný stres, p.m. znamená pour memoire - pro připomínku - a hostitel vám tím jen ukazuje, jak moc mu na vaší přítomnosti záleží a tak se raději ještě jednou připomíná. Pokud s účastí počítáte, nemusíte již znovu odpovídat.

 

s.t. / c.t.

Tyto zkratky se týkají času příchodu. Jestliže hostitel chce, abychom přišli přesně, uvede na pozvánce s.t. - sine tempore - přijďte včas. V případě, že je čas příchodu flexibilní, pozvánka bude označena zkratkou c.t. - cum tempore.

 

Jak se obléknout?

Abyste nezpůsobili faux pas, je potřeba vždy pečlivě sledovat instrukce o přiměřeném oděvu. Nezapomeňte styl i barvy sladit se svým doprovodem a dbejte na to, abyste nebyli oblečeni lépe nebo hůře než hostitel. A jaký dresscode vás může čekat?

 

  • Black tie: smoking a černý motýlek, pro ženu pak krátké šaty, popřípadě i dlouhé večerní

  • Dark suit: tmavý oblek pro muže, krátké šaty pro ženu

  • Formal dress: společenský oděv

  • Informal / casual: neformální oděv

  • Unofficial / lounge suit: vycházkový oblek v šedých odstínech pro muže, koktejlky por ženu

  • Summer casual: lehké letní kalhoty se sakem a mokasíny, pro ženu lehké letní šaty

  • Festive casual: slavnostní, leč neformální oblečeníNezapomeňte se řídit důležitým pravidlem - Nikdy nechoďte tam, kam nejste pozváni. Většina pozvánek je nepřenosných, proto o změně příchozího vždy informujte hostitele předem. Vyhnete se tak nepříjemnostem například v zasedacím pořádku a svou pozvánku si vždy berte s sebou.

 

úterý 29. srpen 2017 21:11jNews ModuleReceive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Kontakt

Štěpánská 18
11000 Praha
Tel. +420 222 748 111
Fax +420 222 748 113
Email: amaryla@jerome.cz

Odběr denního menu